Skip to content

209 50th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block102
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page16

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
ZoningR-M
Sq Footage3,079
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
35%
Improvement Value:$112,700
65%
Total Assessment$172,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,317+2.0%
2024$13,051-1.7%
2023$13,279+0.7%
2022$13,186+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1914