Skip to content

211 52nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2015

Property Information

Block92
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,128
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
34%
Improvement Value:$120,100
66%
Total Assessment$182,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,080+2.0%
2024$13,799-1.7%
2023$14,040+0.7%
2022$13,942+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914