Skip to content

430 53rd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Date
Sep 28, 2024

Property Information

Block94
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class46
Description2 1/2S-CB-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,740
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
47%
Improvement Value:$94,500
53%
Total Assessment$177,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,618+9.3%
2024$13,376-1.7%
2023$13,610+0.7%
2022$13,514+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3514, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1914