Skip to content

5107 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Sep 11, 2024

Property Information

Block85
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2 1/2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,802
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
46%
Improvement Value:$142,800
54%
Total Assessment$265,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,674+2.0%
2024$14,381-1.7%
2023$14,632+0.7%
2022$14,529+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,600,000

From:

To:

Sq Ft2,802DeedBook 9850, Page 614NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/26/2024

Property Built

Built

Year Built: 1914