Skip to content

5203 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$327,000
Last Sale Date
Jul 22, 1997

Property Information

Block85
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2 1/2S F-4U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,802
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,500
44%
Improvement Value:$165,000
56%
Total Assessment$292,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,555+2.0%
2024$22,104-1.7%
2023$22,490+0.7%
2022$22,332+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 51720, Page 295

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 4540, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1914