Skip to content

437 53rd St(Unit C0013)West New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jan 23, 2004

Property Information

Block96
Lot10
QualifierC0013
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2.5RMS-1 BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage351
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
32%
Improvement Value:$19,100
68%
Total Assessment$28,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,321+4.1%
2024$2,230+3.2%
2023$2,161+0.7%
2022$2,145+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 7234, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1914