Skip to content

435 53rd St(Unit C0036)West New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$113,300
Last Sale Date
Jul 18, 2005

Property Information

Block96
Lot11
QualifierC0036
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3.5RMS-1 BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage351
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,900
45%
Improvement Value:$6,000
55%
Total Assessment$10,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$841+2.1%
2024$824-1.7%
2023$838+0.7%
2022$832+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$113,300
DeedBook 7771, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1914