Skip to content

437 53rd St(Unit C0042)West New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Dec 27, 2004

Property Information

Block96
Lot10
QualifierC0042
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3.5RMS-1 BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage591
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,200
29%
Improvement Value:$38,000
71%
Total Assessment$53,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,102+2.0%
2024$4,020-1.7%
2023$4,091+0.7%
2022$4,062+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 7504, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1914