Skip to content

528 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Jul 29, 2016

Property Information

Block140
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class45
Description1 1/2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage625
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
60%
Improvement Value:$27,200
40%
Total Assessment$67,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,182+2.0%
2024$5,078-1.7%
2023$5,167+0.7%
2022$5,131+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 9179, Page 433

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft625DeedBook 9179, Page 433NU CodeTitle correction (4)Recorded2/10/2017

Property Sale

Sale
$151,000

From:

To:

Sq Ft625DeedBook 8848, Page 68Recorded5/9/2012

Property Built

Built

Year Built: 1919