Skip to content

435 53rd St(Unit C0017)West New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
May 23, 2016

Property Information

Block96
Lot11
QualifierC0017
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2.5RMS-1 BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage591
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,300
25%
Improvement Value:$24,700
75%
Total Assessment$33,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,725+4.1%
2024$2,619+3.2%
2023$2,537+0.7%
2022$2,520+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$97,000

From:

To:

DeedBook 9148, Page 621Recorded9/29/2016

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 7818, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1914