Skip to content

419 52nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block98
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,928
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
41%
Improvement Value:$83,900
59%
Total Assessment$142,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,004+2.0%
2024$10,784-1.7%
2023$10,972+0.7%
2022$10,895+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1914