Skip to content

415 52nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 19, 2022

Property Information

Block98
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,928
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
50%
Improvement Value:$59,900
50%
Total Assessment$118,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,153+2.0%
2024$8,970-1.7%
2023$9,127+0.7%
2022$9,063+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,928DeedBook 9672, Page 533NU CodeFamily (1)Recorded6/7/2022

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft1,928DeedBook 9606, Page 967NU CodeUndivided interest (8)Recorded10/15/2021

Property Built

Built

Year Built: 1914