Skip to content

412 51st StWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 30, 2023

Property Information

Block98
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-G-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
51%
Improvement Value:$61,200
49%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,324+4.1%
2024$9,919+3.2%
2023$9,611+0.7%
2022$9,544+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,316DeedBook 9762, Page 309Recorded7/31/2023

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5919, Page 5