Skip to content

6016 Washington StWest New York, NJ 07093

Last Sale Date
Dec 13, 2022

Property Information

Block145
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-GAS STAT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
83%
Improvement Value:$17,000
17%
Total Assessment$102,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,424+4.1%
2024$8,094+3.2%
2023$7,843+0.7%
2022$7,788+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0