Skip to content

545 56th StWest New York, NJ 07093

Last Sale Date
Dec 10, 2022

Property Information

Block117
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,265
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,200
78%
Improvement Value:$8,800
22%
Total Assessment$40,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,304+4.1%
2024$3,174+3.2%
2023$3,076+0.7%
2022$3,054+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0