Skip to content

428 51st StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
May 30, 2008

Property Information

Block98
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
ZoningR-M
Sq Footage2,336
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,800
53%
Improvement Value:$59,200
47%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,639+2.0%
2024$9,446-1.7%
2023$9,611+0.7%
2022$9,544+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,336DeedBook 8543, Page 23Recorded6/19/2008

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft2,336DeedBook 8038, Page 220Recorded10/30/2006

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,336DeedBook 7677, Page 341Recorded9/26/2005

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

DeedBook 6018, Page 166Recorded7/22/2002

Property Built

Built

Year Built: 1914