Skip to content

216 51st StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 10, 2011

Property Information

Block92
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings4
ZoningR-H
Sq Footage2,380
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
46%
Improvement Value:$72,600
54%
Total Assessment$135,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,418+2.0%
2024$10,210-1.7%
2023$10,388+0.7%
2022$10,315+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,380DeedBook 8808, Page 628Recorded8/30/2011

Property Built

Built

Year Built: 1914