Skip to content

432 Mine RoadAsbury, NJ 08802

Built 1955

Last Sale Date
Dec 29, 2024

Property Information

Block32
Lot38
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1FS 2G
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage1,216
Acreage2.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,300
41%
Improvement Value:$266,200
59%
Total Assessment$449,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$6,395+0.7%
2019$6,350-2.3%
2018$6,499-0.0%
2017$6,502+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 837, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1955