Skip to content

7 Timberline RoadAsbury, NJ 08802

Built 1980
Farm (Regular)

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Nov 7, 2024

Property Information

Block32
Lot44
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage1,456
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,000
27%
Improvement Value:$427,600
73%
Total Assessment$585,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,237+3.9%
2024$9,850+3.8%
2023$9,489+0.9%
2022$9,407+2.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$900,000

To:

Sq Ft1,456DeedBook 2626, Page 665

Property Sale

SaleMulti
$348,000

From:

To:

Sq Ft2,262DeedBook 2370, Page 160Recorded1/14/2016

Property Sale

Sale
$586,000
DeedBook 2186, Page 847

Property Sale

Sale
$730,000
DeedBook 2166, Page 427

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 1227, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1980