Skip to content

404 Mine RoadAsbury, NJ 08802

Built 1955

Last Sale Price
$134,400
Last Sale Date
Dec 7, 2006

Property Information

Block32
Lot52
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class15
Description1FS 1G
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage816
Acreage3.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$191,000
82%
Improvement Value:$43,000
18%
Total Assessment$234,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,662+4.1%
2024$5,439+4.0%
2023$5,230+0.9%
2022$5,183+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$134,400

To:

Sq Ft816DeedBook 2173, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1955