Skip to content

382 Mine RoadAsbury, NJ 08802

Built 1987

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Aug 6, 2007

Property Information

Block32
Lot61
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage2,496
Acreage2.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,400
31%
Improvement Value:$318,000
69%
Total Assessment$458,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,165+3.9%
2024$10,744+3.8%
2023$10,350+0.9%
2022$10,261+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft2,496DeedBook 2197, Page 37

Property Sale

Sale
$336,000
DeedBook 2041, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1987