Skip to content

3485 Rt 22Somerville, NJ 08876

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2015

Property Information

Block39
Lot57
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class10
DescriptionCHILD CARE CNTR
Dwellings1
ZoningRO
Sq Footage20,176
Acreage5.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$676,500
42%
Improvement Value:$937,500
58%
Total Assessment$1,614,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,303+0.8%
2024$41,948+6.2%
2023$39,495-14.5%
2022$46,193+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 977, Page 739

Property Built

Built

Year Built: 1920