Skip to content

3537 Rt 22Somerville, NJ 08876

Built 1990
Commercial

Last Sale Price
$10,892,000
Last Sale Date
Sep 11, 2025

Property Information

Block39
Lot62
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class10
DescriptionSTOWAWAY-DUNKIN
Dwellings1
ZoningB
Sq Footage---
Acreage10.74

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,668,500
26%
Improvement Value:$4,706,500
74%
Total Assessment$6,375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$167,089+0.8%
2024$165,686+37.2%
2023$120,759-7.0%
2022$129,890+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$10,892,000

To:

DeedBook 2646, Page 913

Property Sale

Sale
$967,750

To:

DeedBook 1150, Page 452

Property Built

Built

Year Built: 1990