Skip to content

124 Rockafellow'S Mill RdFlemington, NJ 08822

Built 1850

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jul 17, 2023

Property Information

Block74
Lot4
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
DescriptionAG EASEMENT
Dwellings2
ZoningAR
Sq Footage3,106
Acreage55.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$346,800
39%
Improvement Value:$542,300
61%
Total Assessment$889,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,303+0.8%
2024$23,108+109.4%
2022$11,033+1.9%
2021$10,822+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft3,106DeedBook 2597, Page 371

Property Sale

SaleMulti
$2,003,497
Sq Ft3,120DeedBook 2498, Page 754Recorded6/23/2020

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1185, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1850