Skip to content

430 Main StThree Bridges, NJ 08887

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 13, 2020

Property Information

Block93
Lot80
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningVC
Sq Footage4,242
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,800
61%
Improvement Value:$106,200
39%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,208+0.8%
2024$7,147+6.2%
2023$6,729-39.1%
2022$11,048+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft4,242DeedBook 2497, Page 376

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 1199, Page 516

Property Built

Built

Year Built: 1970