Skip to content

39 Ewingville Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block103
Lot74
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,118
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,500
33%
Improvement Value:$116,900
67%
Total Assessment$175,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,898+6.4%
2024$6,485+5.4%
2023$6,155+1.4%
2022$6,067+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,118DeedBook 6425, Page 1272Recorded12/23/2020

Property Sale

SaleMulti
$247,500
DeedBook 5823, Page 88

Property Sale

SaleMulti
$229,000
DeedBook 5103, Page 6

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 3469, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1950