Skip to content

47 Ewingville Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Jun 12, 2021

Property Information

Block103
Lot86
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,940
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,800
24%
Improvement Value:$208,400
76%
Total Assessment$274,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,784+6.4%
2024$10,137+5.4%
2023$9,622+1.4%
2022$9,485+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$389,000
Sq Ft2,940DeedBook 6448, Page 83Recorded7/13/2021

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 6156, Page 1435

Property Built

Built

Year Built: 1950