Skip to content

Dickinson St(Block 112 Lot 300)Trenton, NJ 08638

Vacant Land

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 22, 2023

Property Information

Block112
Lot300
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage---
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$65,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,592+23.0%
2024$2,107+5.4%
2023$2,000+1.4%
2022$1,972+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 6527, Page 1547Recorded7/7/2023

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 6491, Page 918Recorded7/11/2022

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 3084, Page 65