Skip to content

95 Groveland Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$316,000
Last Sale Date
Aug 15, 2023

Property Information

Block122.01
Lot549
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,248
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
22%
Improvement Value:$153,500
78%
Total Assessment$197,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,768+52.0%
2024$5,109+5.4%
2023$4,849+1.4%
2022$4,780+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$316,000
Sq Ft1,248DeedBook 6534, Page 269Recorded9/11/2023

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950