Skip to content

30 Glen Stewart Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1957

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jun 14, 2022

Property Information

Block489
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,244
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,700
28%
Improvement Value:$145,700
72%
Total Assessment$202,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,960+6.4%
2024$7,483+10436.1%
2023$71-98.9%
2022$6,403+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,244DeedBook 6494, Page 1962Recorded8/4/2022

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1957