Skip to content

3 Allison Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1945

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
Sep 6, 2019

Property Information

Block126
Lot546
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,152
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
24%
Improvement Value:$136,500
76%
Total Assessment$180,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,099+6.4%
2024$6,673+5.4%
2023$6,334+1.4%
2022$6,244+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$181,000
Sq Ft1,152DeedBook 6381, Page 800Recorded9/17/2019

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 6279, Page 287Recorded3/13/2017

Property Sale

Sale
$281,601
DeedBook 6230, Page 1592

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4963, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1945