Skip to content

26 Ardsley Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2002

Property Information

Block137
Lot149
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 1UG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,271
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
28%
Improvement Value:$105,100
72%
Total Assessment$146,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,746+6.4%
2024$5,401+5.4%
2023$5,127+1.4%
2022$5,054+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1945