Skip to content

2811 Madison AveTrenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block88
Lot510
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 1UG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,246
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,500
35%
Improvement Value:$99,000
65%
Total Assessment$152,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,998+6.4%
2024$5,638+5.4%
2023$5,351+1.4%
2022$5,275+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4751, Page 28

Property Sale

SaleMulti
$83,000
DeedBook 3118, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1940