Skip to content

121 Hawthorne Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1929

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Jul 30, 1992

Property Information

Block138
Lot108
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,294
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,200
27%
Improvement Value:$119,300
73%
Total Assessment$162,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,391+6.4%
2024$6,008+5.4%
2023$5,702+1.4%
2022$5,621+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$76,000
DeedBook 2610, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1929