Skip to content

115 Hawthorne AveTrenton, NJ 08638

Built 1934

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2011

Property Information

Block138
Lot111
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,209
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
38%
Improvement Value:$78,000
62%
Total Assessment$125,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,698+6.8%
2024$4,401+5.7%
2023$4,164+1.5%
2022$4,101+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1934