Skip to content

181 Buttonwood Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2006

Property Information

Block138
Lot95
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
32%
Improvement Value:$94,400
68%
Total Assessment$138,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,435+6.4%
2024$5,109+5.4%
2023$4,849+1.4%
2022$4,780+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 3121, Page 40

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940