Skip to content

116 Ardsley Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1953

Last Sale Price
$97,091
Last Sale Date
Aug 10, 2010

Property Information

Block138
Lot167
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1SF 1UG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,282
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
27%
Improvement Value:$123,900
73%
Total Assessment$170,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,714+6.4%
2024$6,311+5.4%
2023$5,990+1.4%
2022$5,905+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$97,091
DeedBook 6068, Page 948

Property Built

Built

Year Built: 1953