Skip to content

1581 N Olden Ave ExtTrenton, NJ 08638

Commercial

Last Sale Price
$1,440,000
Last Sale Date
Oct 20, 2017

Property Information

Block13
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class10
Description1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage20,720
Acreage7.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$662,900
47%
Improvement Value:$738,200
53%
Total Assessment$1,401,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,105+6.4%
2024$51,799+5.4%
2023$49,165+1.4%
2022$48,464+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,440,000

From:

To:

DeedBook 6305, Page 1935Recorded11/3/2017

Property Sale

SaleMulti
$1,000,000
DeedBook 2595, Page 238

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook NaN, Page NaN