Skip to content

45 Princess Diana LnTrenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Date
Jan 28, 2025

Property Information

Block13
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
ZoningIP-2
Sq Footage---
Acreage2.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,400
11%
Improvement Value:$505,800
89%
Total Assessment$567,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,308+6.4%
2024$20,969+5.4%
2023$19,903+1.4%
2022$19,619+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960