Skip to content

96 Woodland Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1948

Last Sale Price
$170,500
Last Sale Date
Oct 30, 2002

Property Information

Block141
Lot80
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,756
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,200
21%
Improvement Value:$184,600
79%
Total Assessment$232,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,156+6.4%
2024$8,607+5.4%
2023$8,169+1.4%
2022$8,053+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$170,500
DeedBook 4406, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1948