Skip to content

235 Inland Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2017

Property Information

Block178
Lot418
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,628
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,900
33%
Improvement Value:$124,300
67%
Total Assessment$186,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,323+6.4%
2024$6,884+5.4%
2023$6,534+1.4%
2022$6,441+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 6160, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 1954