Skip to content

1836 Pennington Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2019

Property Information

Block162
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,900
30%
Improvement Value:$99,600
70%
Total Assessment$142,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,605+6.4%
2024$5,268+5.4%
2023$5,000+1.4%
2022$4,929+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930