Skip to content

18 King AveTrenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Apr 7, 2009

Property Information

Block163
Lot118
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,326
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
31%
Improvement Value:$112,500
69%
Total Assessment$162,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,391+6.4%
2024$6,008+5.4%
2023$5,702+1.4%
2022$5,621+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 5994, Page 987

Property Built

Built

Year Built: 1950