Skip to content

1840 Pennington Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 19, 2025

Property Information

Block162
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF 2AG 1456
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,421
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,800
26%
Improvement Value:$150,600
74%
Total Assessment$202,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,960+6.4%
2024$7,483+5.4%
2023$7,102+1.4%
2022$7,001+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,421DeedBook 6604, Page 1455Recorded10/16/2025

Property Sale

SaleMulti
$184,000
DeedBook 4381, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1950