Skip to content

25 Stout AveTrenton, NJ 08638

Built 1908

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Apr 10, 2006

Property Information

Block16
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,296
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,900
25%
Improvement Value:$41,500
75%
Total Assessment$55,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,179+6.4%
2024$2,048+5.4%
2023$1,944+1.4%
2022$1,916+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5342, Page 50

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 3818, Page 291

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 2874, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1908