Skip to content

37 Stout Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2018

Property Information

Block16
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
21%
Improvement Value:$90,200
79%
Total Assessment$114,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,491+6.4%
2024$4,222+117.2%
2023$1,944+1.4%
2022$1,916+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 6264, Page 208Recorded10/5/2016

Property Sale

Sale
$11,000

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 6190, Page 1023Recorded4/2/2014

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2672, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1928