Skip to content

1432 Heath Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1922

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Aug 31, 2004

Property Information

Block16
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class27
Description2FD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,576
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,000
21%
Improvement Value:$72,300
79%
Total Assessment$91,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,591+6.4%
2024$3,375+5.4%
2023$3,204+1.4%
2022$3,158+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4873, Page 296

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 4033, Page 21

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3626, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1922