Skip to content

209 Green LnTrenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Date
Apr 16, 2024

Property Information

Block174
Lot558
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,170
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
33%
Improvement Value:$100,600
67%
Total Assessment$150,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,903+11.4%
2024$5,299+5.6%
2023$5,017+1.5%
2022$4,942+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950