Skip to content

97 Browning Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2021

Property Information

Block172
Lot133
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,651
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
31%
Improvement Value:$120,200
69%
Total Assessment$174,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,851+6.4%
2024$6,440+5.4%
2023$6,113+1.4%
2022$6,026+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 5454, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1950