Skip to content

215 Inland Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Sep 9, 2021

Property Information

Block178
Lot423
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,148
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,400
34%
Improvement Value:$109,500
66%
Total Assessment$165,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,525+6.4%
2024$6,133+5.4%
2023$5,821+1.4%
2022$5,738+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$232,000
Sq Ft1,148DeedBook 6457, Page 1231Recorded9/22/2021

Property Sale

Sale
$125,500

From:

To:

Sq Ft1,148DeedBook 6303, Page 96Recorded10/10/2017

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 6108, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 1950